Bidrag Boliger til salg Boliger til leje 


tomtom

Spekulationer om skatten?
Find inspiration i investor-forum
.


Sponsorerede links:

 BULGARIEN BO

Artikler på Udvandrerne.dk+ fordelt på lande:
10.0
Show details for AustralienAustralien
22.5
Show details for BelgienBelgien
96.1
Show details for BrasilienBrasilien
77.1
Show details for BulgarienBulgarien
15.0
Show details for ChileChile
110.0
Show details for CypernCypern
10.0
Show details for DanmarkDanmark
1-10.0
Show details for EireEire
1-10.0
Show details for EnglandEngland
1-5.0
Show details for EstlandEstland
76.4
Show details for EUEU
10.0
Show details for EuropaEuropa
110.0
Show details for Forenede Arabiske EmiraterForenede Arabiske Emirater
912.1
Show details for FrankrigFrankrig
10.0
Show details for GhanaGhana
10.0
Show details for GibraltarGibraltar
52.0
Show details for GrækenlandGrækenland
110.0
Show details for GuadeloupeGuadeloupe
22.5
Show details for IndienIndien
365.0
Show details for ItalienItalien
110.0
Show details for Kanariske ØerKanariske Øer
15.0
Show details for Kap VerdeKap Verde
13-1.2
Show details for KinaKina
46.3
Show details for KroatienKroatien
30.0
Show details for LiechtensteinLiechtenstein
20.0
Show details for LuxembourgLuxembourg
1-5.0
Show details for MalawiMalawi
10.0
Show details for New ZealandNew Zealand
510.0
Show details for NorgeNorge
110.0
Show details for PanamaPanama
27.5
Show details for PolenPolen
56.0
Show details for PortugalPortugal
110.0
Show details for RumænienRumænien
110.0
Show details for RuslandRusland
31.7
Show details for SchweizSchweiz
15.0
Show details for SingaporeSingapore
27.5
Show details for SkandinavienSkandinavien
311.8
Show details for SpanienSpanien
120.8
Show details for StorbritannienStorbritannien
385.8
Show details for SverigeSverige
210.0
Show details for SydafrikaSydafrika
156.0
Show details for ThailandThailand
15.0
Show details for TjekkietTjekkiet
212.9
Show details for TyrkietTyrkiet
293.4
Show details for TysklandTyskland
110.0
Show details for UkraineUkraine
265.4
Show details for USAUSA
851.9
Show details for VerdenVerden
10.0
Show details for VietnamVietnam
57.0
Show details for ØstrigØstrig



Print version Anbefal Del på Facebook
Udvandrerne.dk+
Artikel i fuld længde med tilladelse fra Berlingske Tidende 

Gør et ferieboligkup i Bulgarien - hvis du tør

FERIEBOLIG: Spanien og Frankrig har længe været et hit blandt danskere, der vil have feriebolig i udlandet. Bulgarien kan blive det næste: Priserne på boliger i det tidligere kommunistland er i hvert fald fristende. Men landet er endnu et farligt sted at investere, vurderer eksperter.


Af Lars Erik Skovgaard


BALCHIK: Havudsigt, varmt klima, superlave leveomkostninger, store uberørte naturområder og flotte badestande. Plus vel nok Europas billigste ferieboliger...

Bulgarien har det hele, og lige nu er et hastigt stigende antal danske firmaer ved at sælge huse og lejligheder i Bulgarien til meget modige danskere alene ud fra en plantegning.

Rådgiver Jørgen Elholdt hos Care Forsikring er specialiseret i at rådgive danskere, som køber boliger i udlandet, og han siger, at det endnu gælder om at passe på med Bulgarien.

»Der er lidt »Wild West« over landet. Man skal passe på, man ikke kommer i lag med den bulgarske mafia. Men når det er sagt, så frister landet med meget attraktive priser og et godt skatteklima,« siger han.

»Bulgarien er på vej ind i EU og kan blive det næste sted, hvor danskere i stort tal begynder at købe op. Tør man hoppe med på vognen i tide, vil der ganske givet være mulighed for at få en rigtigt god gevinst,« siger Jørgen Elholdt.

Han tilføjer, at det er samme type danskere, som har købt bolig i Tyrkiet de senere år, der nu fristes af Bulgarien, og udsigten til hurtige prishop på boliger.

Stort potentiale

Bulgarien var under den kolde krig Sovjetunionens nærmeste samarbejdspartner, men i 1991 blev en ny forfatning vedtaget med privat ejendomsret og ytringsfrihed. Siden har landet været inde i en rivende økonomisk udvikling, men fortsat fornægter fortiden sig ikke: Der er problemer med korruption og fattigdom, og mange steder er bygninger, veje og infrastruktur meget forfaldne og nedslidte.

Bankprokurist Knud Erik Simmelsgaard fra Ringkjøbing Bank er specialiseret i rådgivning omkring boligkøb i Bulgarien, og han anslår, at mindst 200 danskere allerede i dag ejer en feriebolig i landet, der har otte millioner indbyggere, og som er tæt ved tre gange større end Danmark.

»Vi alene har været rådgivere for 75 danskere, som har investeret i Bulgarien inden for det sidste års tid. Men mange flere vil følge efter de kommende år. Priserne er nemlig yderst rimelige. Det hele minder lidt om Spanien eller Frankrig for måske 20 år siden,« siger han.

Anders Moltke-Leth - medejer af Molbek Development - har købt stort op af byggegrunde i Bulgarien langs den 378 kilometer lange kystlinje ud mod Sortehavet.

»De fleste danskere køber bolig i Bulgarien som en investering med henblik på udlejning eller et senere salg. Potentialet for prisstigninger også på kort sigt er meget stort. Så vi anser en investering i Bulgarien for at være bedre end eksempelvis et boligkøb i Berlin, som mange danskere også fristes af i disse år,« siger han.

»Det fremtidige potentiale for området omkring Sortehavskysten er enormt. Selv om priserne er begyndt at røre på sig, er der lang vej endnu, før priserne kommer op på niveau med Frankrig, Grækenland, Spanien eller andre populære ferie mål i Europa,« tilføjer Anders Molkte-Leth.

På vej ind i EU

Direktør John Norden fra Baltik Heights er for tiden ved at udbyde 192 lejligheder i det uberørte område mellem Balchik og Kavarna, der ligger kun 45 kilometer fra lufthavnen. Lejlighederne ligger i første række til vandet og koster mellem 850.000 kroner og to millioner kroner alt efter størrelse. De største er på over 200 kvadratmeter med store tagterasser.

»Alle lejligheder har havudsigt, og området bliver forsynet med sportsområder, supermarkeder, et spacenter med varme kilder, parkering i kælderen og vagt på 24 timer i døgnet. Tæt på bebyggelsen skal samtidig opføres flere store golfbaner,« fortæller John Norden.

Bulgarien har længe med sin skønne natur, fantastiske badestrande og milde klima været et efterspurgt turistland.

»Men efter det blev kendt, at landet kommer med i EU i 2007, er der sket et boom i efterspørgslen af byggegrunde, lejligheder, sommerhuse og mindre familiehoteller,« fortæller John Norden.

Den lokale finansmand Svetslan Ivanov, som er den største jordejer i området ved Sortehavet, venter prisstigninger på 20-30 procent over de kommende år.

»Interessen for Bulgarien stiger stærkt. Det er folk fra England, Tyskland, Rusland og også Skandinavien, som er begyndt at købe ferieboliger i Bulgarien, og interessen ser ud til at fortsætte de kommende år,« siger Svetslan Ivanov.

Undgå turistfælder

Den stigende udenlandske interesse for landet sætter sine tydelige spor på kysten ved Sortehavet, hvor byggekraner i stort tal ses overalt. Pengestærke investorer står på spring for at gøre gode køb.

For relativt få penge kan store landstykker købes op, og de ligger på bjergskråninger direkte ned til havet.

Sunny Beach er allerede kendt som et yndet rejsemål for mange danskere. Stedet er dog allerede mere eller mindre spoleret på samme måde, som ses de værste steder på den spanske solkyst. Så hvis man som dansker skal gøre gode investeringer, skal man nok væk fra dette turistmål og ud langs kysten, hvor moderne byggerier skyder op i nye satellitbyer, som er under udvikling til rigmandskvarterer i aflukkede områder med golfbaner, store swimmingpools og anden luksus.

De fleste steder langs den bulgarske kyst kan ferieboliger udlejes for seks procent af købesummen om året. Det vil sige, at man vil få 60.000 kroner i lejeindtægt af en lejlighed på én million kroner, og selv om de indtægter beskattes efter danske regler herhjemme, så kan det finansiere køb en af bolig med afdragsfrie lån, vurderer Knud Erik Simmelsgaard fra Ringkjøbing Bank.




Artiklen taler efter webmasterens mening LIDT FOR at flytte til - eller på anden måde interessere sig for - Nordkysten/Bulgarien.

 Anbefal (Klik, hvis du vil give skribenten et skulderklap)

Artiklen er første gang offentliggjort i Berlingske Tidende.
Savner du danske nyheder?
Klik på logoet, og få den elektroniske udgave af Berlingske Tidende hver dag i 4 uger for kun 50 kr. (normalpris 199 kr.). Få samtidig adgang til masser af andre fordele på Berlingske Tidendes digitale univers – Berlingske VIP. Du kan bl.a. søge i vores store nyhedsarkiv, se børsnyt, læse artikler fra Berlingske Nyhedsmagasin og meget mere.

Læs hele debat-tråden, som denne artikel er en del af:  2.

==> Gør et ferieboligkup i Bulgarien - hvis du tør Lars Erik Skovgaard/Berlingske Tidende d. 10-06-06 - læst 21.348 gange   12
       - Bulgarien ja hvis du tør S. Pedersen d. 10-06-06 - læst 1.598 gange   6





Denne artikel handler om...


Klik på linksene for at se alle bidrag om de pågældende ord


Land *):

Bulgarien



Region *):

Nordkysten







Kategori:

Bolig



Aspekt:

Køb og salg



Emne:

Boligkøb









*) Et klik på landenavnet og regionsnavnet giver en detaljeret oversigt med bidrag om Bulgarien og Nordkysten fordelt på både kategorier og aspekter







Omtalte personer:

Knud Erik Simmelsgaard, John Norden, Anders Molkte-Leth, Jørgen Elholdt, Svetslan Ivanov


Omtalte steder:

Ringkjøbing Bank, Molbek Development, Care Forsikringsrådgivning












=>  Ressourcer om Bulgarien (42 i alt)
=>  Kendte udlandsdanskere i Bulgarien (7 i alt)
=>  Annoncer om Bulgarien (10 i alt)


Direkte webadresse til dette dokument på Udvandrerne.dk+:
http://www.udvandrerne.dk/JLKM/Udvandre.nsf/Uniq/1508424Source


Oprettet d. 06/10/2006
© 2002 - 2012 Udvandrerne.dk

Set , gange
Anbefalet gange
Udprintet gange