Vil du helst ikke gå glip af noget? Gør Udvandrerne.dk til din startside.
Sponsorerede links:
BULGARIEN BO
Artikler på Udvandrerne.dk+ fordelt på lande:
| 1 | 0.0 |
 | Australien |
|  |
| 2 | 2.5 |
 | Belgien |
|  |
| 9 | 6.1 |
 | Brasilien |
|  |
| 7 | 7.1 |
 | Bulgarien |
|  |
| 1 | 5.0 |
 | Chile |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Cypern |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | Danmark |
|  |
| 1 | -10.0 |
 | Eire |
|  |
| 1 | -10.0 |
 | England |
|  |
| 1 | -5.0 |
 | Estland |
|  |
| 7 | 6.4 |
 | EU |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | Europa |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Forenede Arabiske Emirater |
|  |
| 91 | 2.1 |
 | Frankrig |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | Ghana |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | Gibraltar |
|  |
| 5 | 2.0 |
 | Grækenland |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Guadeloupe |
|  |
| 2 | 2.5 |
 | Indien |
|  |
| 36 | 5.0 |
 | Italien |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Kanariske Øer |
|  |
| 1 | 5.0 |
 | Kap Verde |
|  |
| 13 | -1.2 |
 | Kina |
|  |
| 4 | 6.3 |
 | Kroatien |
|  |
| 3 | 0.0 |
 | Liechtenstein |
|  |
| 2 | 0.0 |
 | Luxembourg |
|  |
| 1 | -5.0 |
 | Malawi |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | New Zealand |
|  |
| 5 | 10.0 |
 | Norge |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Panama |
|  |
| 2 | 7.5 |
 | Polen |
|  |
| 5 | 6.0 |
 | Portugal |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Rumænien |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Rusland |
|  |
| 3 | 1.7 |
 | Schweiz |
|  |
| 1 | 5.0 |
 | Singapore |
|  |
| 2 | 7.5 |
 | Skandinavien |
|  |
| 31 | 1.8 |
 | Spanien |
|  |
| 12 | 0.8 |
 | Storbritannien |
|  |
| 38 | 5.8 |
 | Sverige |
|  |
| 2 | 10.0 |
 | Sydafrika |
|  |
| 15 | 6.0 |
 | Thailand |
|  |
| 1 | 5.0 |
 | Tjekkiet |
|  |
| 21 | 2.9 |
 | Tyrkiet |
|  |
| 29 | 3.4 |
 | Tyskland |
|  |
| 1 | 10.0 |
 | Ukraine |
|  |
| 26 | 5.4 |
 | USA |
|  |
| 85 | 1.9 |
 | Verden |
|  |
| 1 | 0.0 |
 | Vietnam |
|  |
| 5 | 7.0 |
 | Østrig |
|  |
|
| Udvandrerne.dk+ | Artikel i fuld længde med tilladelse fra Berlingske Tidende |
Danskere flokkes om svenske fritidshuse HINSIDAN. Stadig flere danskere vender blikket mod den anden side af Øresund, når de kigger efter nyt sommerhus. Folk i ejendomsbranchen anslår, at mellem 15.000 og 20.000 danskere i dag har fritidshus i Sverige.
Af Laurits Harmer Lassen og Lars Erik Skovgaard
Drømmen om idylliske træhuse, spejlblanke skovsøer og ikke mindst lave priser får stadig flere danskere til at købe fritidsbolig i Sverige. Interessen for svenske sommerhuse stiger konstant år for år, og det anslås, at op mod 20.000 danskere nu har et fritidshus »hinsidan sundet«.
Foreningen af danskere med fritidshus i Sverige, Danske Torpare (Torpar er det svenske ord for husmand), fortæller om en hidtil uhørt interesse for boliger i den svenske natur. Siden 2002 er medlemstallet næsten fordoblet til knap 10.000, og medlemmerne fordeler sig i dag på en langt bredere befolkningsgruppe end tidligere.
»Interessen for svenske fritidshuse har været kraftigt stigende, og vi havde en medlemsfremgang på 20 procent sidste år. Da foreningen startede for 25 år siden, bestod medlemsskaren næsten kun af ældre danskere. Men nu bliver medlemmerne stadig yngre, og de fordeler sig i dag på alle aldersgrupper,« siger Per Bonke, bestyrelsesformand for Danske Torpare.
Der findes endnu ikke en samlet opgørelse over danskere med fritidshus i Sverige, men Per Bonke skønner, at tallet ligger på omkring 15.000. Ejendomsmægler Jens Christian Nielsen, der bl.a. sælger svenske fritidsboliger til danskere gennem hjemmesiden Oedegaarde.dk, anslår, at helt op mod 20.000 danskere efterhånden har fritidsbolig i Sverige.
Efterlønnere flytter
»Mange børnefamilier køber fritidshuse eller ødegårde for at bruge dem i ferier og weekender. Men der er også en stor gruppe af lidt ældre personer, der nærmer sig alderen for efterløn. De køber typisk en bolig i Sverige, fordi de drømmer om at flytte herop. Leveomkostningerne er betydeligt lavere end i Danmark, og det betyder meget for folk, der er på efterløn eller folkepension,« siger Jens Christian Nielsen.
Biler koster eksempelvis kun det halve af, hvad der skal betales i Danmark, og det gælder ikke kun i forbindelse med køb. Det er også billigere at sende biler til service eller reparation i Sverige.
»Madvarer er lidt billigere end i Danmark, og kvaliteten er højere. Det gælder især for kød,« siger Jens Christian Nielsen.
Er man bosat i Sverige, er ejendomsskatterne også betydelig lavere end i Danmark.
»Endelig er der også en del unge danskere, som vælger at blive pendlere, dvs. at bosætte sig i Sverige og beholde deres arbejde i Danmark,« siger Jens Christian Nielsen.
Friværdierne
Per Bonke fra Danske Torpare peger på, at den stigende interesse for svenske fritidshuse formentlig også skyldes de seneste fem-ti års eksplosion i danske friværdier. Samtidig er mange danskere generelt blevet villige til at køre længere for at få det helt rigtige hus i den svenske natur.
»Skåne, Halland og Blekinge er stadig topscorerne, men der er stadig flere, som vælger fritidshus i det nordlige Sverige. Det fordeler sig bredere end tidligere, og tendensen går i retning af flere huskøb længere væk fra Danmark,« siger Per Bonke
Hos Dansk Ejendoms Consult, der har specialiseret sig i salg af svenske ejendomme, har indehaver Henrik Håkansson også mærket den stigende interesse for svenske fritidshuse.
»Vi har haft relativt flere kunder gennem butikken de seneste to år, end på noget andet tidspunkt i de foregående 23 år, hvor vi har været på markedet. Danskerne interesserer sig især for det nordlige Skåne og det sydlige Småland,« siger han.
Huskøb i Sverige
- Hvilke skatteregler gælder, når man køber et svensk fritidshus?
»Man skal betale svensk ejendomsskat på 1 pct. af ejendommens værdi. Derudover skal man betale dansk ejendomsskat efter danske regler, men de boligskatter, der skal betales i Sverige, kan dog trækkes fra i den danske ejendomsskat.«
- Den svenske regering vil ændre på boligskatterne. Hvad går det ud på?
»Der bliver et loft over ejendomsskatten påårligt 4.500 svenske kroner. Når man har helårsbolig i Danmark, vil det dog ikke få betydning, da en eventuelt lavere svensk ejendomsskat bliver udlignet af en tilsvarende større dansk ejendomsskat.«
»Samtidig ændres beskatningsreglerne for gevinster ved boligsalg. Når man sælger sin bolig i Sverige beskatter man nemlig skat af overskuddet, som udregnes ved forskellen mellem købsprisen og salgsprisen. Hidtil har man betalt 20 pct. af gevinsten, men det sættes op til 30 procent. Ved et tab på salget, kan man trække 50 procent af tabet fra i skat. Ændringerne får virkning fra 1. januar 2008.«
- Kan man købe bil i Sverige?
»Ja, men man må ikke bruge den i Danmark, medmindre man bor permanent i Sverige.«
- Skal man låne penge til boligen i Danmark eller Sverige?
»Begge dele er en mulighed, men normalt er det en fordel at låne penge i samme valuta, som man har indkomst i. Det vil sige, at man skal låne i Danmark, hvis man har danske indkomster. Så slipper man for at påtage sig en stor risiko. Har man gæld i Sverige og indkomst i Danmark, vil man således tabe stort, hvis den svenske kroner stiger over for den danske.«
- Hvordan er reglerne for skader og fejl ved boligen i forbindelse med et salg?
»Som køber af en bolig i Sverige har man undersøgelsespligt, og det er derfor vigtigt først at foretage en grundig undersøgelse af boligen. Sælger kan ikke drages til ansvar for skader, som køber har haft mulighed for at opdage.«
Artiklen taler efter webmasterens mening LIDT FOR at flytte til - eller på anden måde interessere sig for - Sverige.
Anbefal (Klik, hvis du vil give skribenten et skulderklap) |  |  |  |
|  |  |  |  |  |
| Artiklen er første gang offentliggjort i Berlingske Tidende. |  |
 |  |  |  |  |  |
 |  | Savner du danske nyheder?
Klik på logoet, og få den elektroniske udgave af Berlingske Tidende hver dag i 4 uger for kun 50 kr. (normalpris 199 kr.). Få samtidig adgang til masser af andre fordele på Berlingske Tidendes digitale univers – Berlingske VIP. Du kan bl.a. søge i vores store nyhedsarkiv, se børsnyt, læse artikler fra Berlingske Nyhedsmagasin og meget mere. |  |
|


Denne artikel handler om... | 
|

Klik på linksene for at se alle bidrag om de pågældende ord | 
|

Land *): | 
Sverige | 
| 
|

| 
| 
| 
|

Kategori: | 
Generelle forhold | 
| 
|

Aspekt: | 
Generelt | 
| 
|

| 
| 
| 
|

*) Et klik på landenavnet giver en detaljeret oversigt med bidrag om Sverige fordelt på både kategorier og aspekter | 
|
|


| 
| 
|

Omtalte personer: | 
Jens Christian Nielsen, Henrik Håkansson, Per Bonke | 
|

Omtalte steder: | 
Ödegårde Sverige, Dansk Ejendoms Consult, Danske Torpare | 
|

| 
| 
| 
|
|

=>   Ressourcer om Sverige (215 i alt) =>   Kendte udlandsdanskere i Sverige (264 i alt) =>   Annoncer om Sverige (15 i alt) | 
|
|