Europa-rekord i nye butikscentreInformations-bidrag om på :
Der skyder flere nye butikscentre i Rusland end i noget andet europæisk land i disse år. Faktisk åbnede der flere butikscentre i Rusland i 2010 end i de de fire næste lande på listen tilsammen.
I 2010 fik russerne 1.324.495 nye kvadratmeter at shoppe igenem på, og det var en stigning på 13,5 pct. i forhold til året før, viser en opgørelse fra ejendomsrådgiverfirmaet Cushman & Wakefield.
På andenpladsen følger Tyrkiet, men landet mangler alligevel næsten en million kvadratmeter i at kunne hamle op med den store bjørn. 359.535 kvadratmeter nye butikscentre åbnede dørene i Tyrkiet i 2010. Herefter fulgte Polen med 350.000 kvm, Italien med 347.078 kvm og Bulgarien med 289.300 kvm.
Bygningen af nye, russiske butikscentre ventes i den kommende tid at fortsætte i et tempo, som ingen andre europæiske lande kommer i nærheden af. I 2011 og 2012 skønner Cushman & Wakefield således, at der vil åbne mere end tre millioner kvadratmeter nye butikscentre i Rusland, fremgår det af artiklen.

Kilde: | 
Artikel med overskriften "Rusland og Tyrkiet i butikscenterboom" skrevet af Peter B. Rasmussen i Børsen d. 28-04-2011 (Erhvervsejendomme side 2-3). | 
|

| 
Ekstra service for Børsen abonnenter: Hop til Børsen Online og direkte videre til den artikel, som det gode råd på denne side refererer til. | 
|

| 
| 
| 
|

Dette bidrag taler efter webmasterens mening HVERKEN FOR ELLER IMOD Rusland. | 
 | 
|
|