Bidrag Boliger til salg Boliger til leje 


tomtom

Vil du helst ikke gå glip af noget? Gør Udvandrerne.dk til din startside.


Sponsorerede links:

 BULGARIEN BO

Artikler på Udvandrerne.dk+ fordelt på lande:
10.0
Show details for AustralienAustralien
22.5
Show details for BelgienBelgien
96.1
Show details for BrasilienBrasilien
77.1
Show details for BulgarienBulgarien
15.0
Show details for ChileChile
110.0
Show details for CypernCypern
10.0
Show details for DanmarkDanmark
1-10.0
Show details for EireEire
1-10.0
Show details for EnglandEngland
1-5.0
Show details for EstlandEstland
76.4
Show details for EUEU
10.0
Show details for EuropaEuropa
110.0
Show details for Forenede Arabiske EmiraterForenede Arabiske Emirater
912.1
Show details for FrankrigFrankrig
10.0
Show details for GhanaGhana
10.0
Show details for GibraltarGibraltar
52.0
Show details for GrækenlandGrækenland
110.0
Show details for GuadeloupeGuadeloupe
22.5
Show details for IndienIndien
365.0
Show details for ItalienItalien
110.0
Show details for Kanariske ØerKanariske Øer
15.0
Show details for Kap VerdeKap Verde
13-1.2
Show details for KinaKina
46.3
Show details for KroatienKroatien
30.0
Show details for LiechtensteinLiechtenstein
20.0
Show details for LuxembourgLuxembourg
1-5.0
Show details for MalawiMalawi
10.0
Show details for New ZealandNew Zealand
510.0
Show details for NorgeNorge
110.0
Show details for PanamaPanama
27.5
Show details for PolenPolen
56.0
Show details for PortugalPortugal
110.0
Show details for RumænienRumænien
110.0
Show details for RuslandRusland
31.7
Show details for SchweizSchweiz
15.0
Show details for SingaporeSingapore
27.5
Show details for SkandinavienSkandinavien
311.8
Show details for SpanienSpanien
120.8
Show details for StorbritannienStorbritannien
385.8
Show details for SverigeSverige
210.0
Show details for SydafrikaSydafrika
156.0
Show details for ThailandThailand
15.0
Show details for TjekkietTjekkiet
212.9
Show details for TyrkietTyrkiet
293.4
Show details for TysklandTyskland
110.0
Show details for UkraineUkraine
265.4
Show details for USAUSA
851.9
Show details for VerdenVerden
10.0
Show details for VietnamVietnam
57.0
Show details for ØstrigØstrig



Print version Anbefal Del på Facebook
Udvandrerne.dk+
Artikel i fuld længde med tilladelse fra Berlingske Tidende 

Svensk fordel barberet betydeligt

Selv om en dansk familie fortsat har et større rådighedsbeløb i Malmø og Skåne, er den økonomiske forskel snævret væsentligt ind de seneste to år. Det får færre til at flytte til Sverige og i stedet kigge på hus rundt om på Sjælland.


Af Claus Iversen


Når Danmark i aften møder Sverige i Stockholm i den meget afgørende fodboldkamp, som i tilfælde af dansk sejr sender Danmark næsten hele vejen til VM i Sydafrika i 2010, sidder 8.857 personer i Malmø og kipper med Dannebrog.

Det er nemlig antallet af danskere, som har valgt at bosætte sig umiddelbart på den anden side af Øresund.

Men hvor antallet af danskere i Sverige tidligere steg med samme hast, som nyrige russere har indtaget Rivieraen i Sydfrankrig, svarer tempoet nu mere til tophastigheden på en Puch Maxi - altså en lovlig en af slagsen.

At Sverige lokker mindre end tidligere skyldes i høj grad det markante dyk i boligpriserne i hovedstadsområdet herhjemme: »De faldende boligpriser betyder, at flere og flere danskere har fået råd til at købe deres drømmebolig på Sjælland.

Danskere, som ønsker at bo i nærheden af København, har dermed fået et realistisk alternativ til Malmø og Skåne,« siger cheføkonom i BRFkredit, Ulrikke Ekelund.

Prisdyk på Sjælland

Mens boligpriserne i de skånske kommuner har bevæget sig i forskellige retninger siden 2007, er boligpriserne i samtlige sjællandske kommuner faldet - flere steder endda ganske betydeligt .

Sammen med lavere skat på indkomst har det fået sjællandske familiers gennemsnitlige rådighedsbeløb til at stige med 77.735 kroner fra 142.818 kroner i 2007 til 220.553 kroner - en stigning på 54 procent.

I samme periode er rådighedsbeløbet på den svenske side steget med 48.661 kroner fra 224.795 kroner til 273.456 kroner - en stigning på kun 21 procent.

»Så på trods af, at forskellen i dag er væsentligt mindre mellem de danske og svenske kommuner, er rådighedsbeløbet for en skånsk familie fortsat 53.000 kroner større end for en sjællandsk familie,« siger Ulrikke Ekelund.

Den danske familie, som har bosat sig i Skåne, har altså i gennemsnit 4.400 kroner ekstra om måneden til at leve for, end hvis den boede på Sjælland. Alligevel vælger færre og færre danskere at rykke de danske teltpæle op og flytte til Sverige.

»Vi kan tydelig se, at det er blevet mindre økonomisk attraktivt for danskere at bosætte sig i Sverige. Den primære begrundelse for en flytning er nemlig de billige biler, boliger og dagligvarer,« siger analysechef i Øresundsbro Konsortiet, Britt Andresen.

Færre flytter

Og nedgangen i antallet af danskere, som flytter til Sverige, er markant. I 2008 tog 3.822 danskere turen over Øresund med en enkeltbillet i hånden mod 4.963 året før - et fald på 23 procent. Trafikken den modsatte vej er omvendt steget fra 2.527 til 2.967 - en stigning på 17,4 procent. Ændringerne skyldes ikke kun de markante boligprisfald på Sjælland. Også den manglende aktivitet har stor betydning: »Det har i en periode været meget svært at sælge en bolig i hovedstadsområdet. Det har hæmmet mobiliteten, fordi man risikerer et skattesmæk, hvis man flytter til Sverige, inden den danske bolig er solgt,« siger Britt Andresen.

Undersøgelsen fra BRFkredit viser, at det kun er muligt at opnå et lige så stort rådighedsbeløb i Region Hovedstaden som i de skånske kommuner i Halsnæs og Ishøj for familien på fire medlemmer.

I alle andre kommuner er der færre penge til rødvin og rejser end i de skånske kommuner.

Udenfor Sjælland er det muligt at finde en kommune, hvor rådighedsbeløbet er større end i Sverige. Den absolut billigste kommune er Guldborgsund på Lolland-Falster. En familie på fire øger sit årlige rådighedsbeløb med 3.000 kroner ved at flytte hertil i forhold til at flytte til Malmø-forstaden Staffanstorp. Til gengæld er afstanden til København 70 kilometer længere.

Der bor i alt 23.000 danskere i Sverige - heraf pendler de 17.600 dagligt over Øresundsbroen.




Artiklen taler efter webmasterens mening LIDT IMOD at flytte til - eller på anden måde interessere sig for - Malmö/Skåne/Sverige.

 Anbefal (Klik, hvis du vil give skribenten et skulderklap)

Artiklen er første gang offentliggjort i Berlingske Tidende.
Savner du danske nyheder?
Klik på logoet, og få den elektroniske udgave af Berlingske Tidende hver dag i 4 uger for kun 50 kr. (normalpris 199 kr.). Få samtidig adgang til masser af andre fordele på Berlingske Tidendes digitale univers – Berlingske VIP. Du kan bl.a. søge i vores store nyhedsarkiv, se børsnyt, læse artikler fra Berlingske Nyhedsmagasin og meget mere.




Denne artikel handler om...


Klik på linksene for at se alle bidrag om de pågældende ord


Land *):

Sverige



Region *):

Skåne



Lokalitet:

Malmö






Kategori:

Bolig



Aspekt:

Økonomi



Emner:

Boligkøb, Helårsboliger









*) Et klik på landenavnet og regionsnavnet giver en detaljeret oversigt med bidrag om Sverige og Skåne fordelt på både kategorier og aspekter







Omtalte personer:

Brit Andreasen, Ulrikke Ekelund


Omtalte steder:

Øresundsbro Konsortiet, BRF Kredit












=>  Ressourcer om Sverige (215 i alt)
=>  Kendte udlandsdanskere i Sverige (264 i alt)
=>  Annoncer om Sverige (15 i alt)


Direkte webadresse til dette dokument på Udvandrerne.dk+:
http://www.udvandrerne.dk/JLKM/Udvandre.nsf/Uniq/3669208Source


Oprettet d. 10/04/2009
© 2002 - 2012 Udvandrerne.dk

Set , gange
Anbefalet gange
Udprintet gange